1000 petycji popierających energetykę słoneczną trafiło do ME


Niemal 1000 petycji wyrażających poparcie dla rozwoju wPolsce elektrowni fotowoltaicznych trafiło 4 kwietnia do Ministerstwa Energii –informuje PSES. Masowe społeczne poparcie, głównie rolników, związane jest z pracaminad zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii i niepewnością dotyczącąkształtu nowelizowanej ustawy o OZE.

 

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES), petycjezłożone na ręce ministra Piotrowskiego podpisali głównie rolnicy i mieszkańcymałych miejscowości z terenu całej Polski. Zwracają oni uwagę na to, że budowaelektrowni słonecznych pozytywnie wpłynie na rozwój obszarów wiejskich, pozwolizagospodarować grunty najgorszych klas, na których tradycyjne użytkowanierolnicze nie jest opłacalne, a które mogą zacząć przynosić w formie dzierżawypod elektrownie znaczące wynagrodzenie rolnikom. Ponadto powstające elektrowniedadzą pracę okolicznym mieszkańcom zarówno podczas przygotowania i realizacjiinwestycji, jak również w ramach obsługi instalacji.

 

Tak masowe poparcie dla elektrowni słonecznych pokazuje, że fotowoltaika manajbardziej otwarty i obywatelski charakter ze wszystkich technologii produkcjienergii, i pozwala na masowy udział, czy to w roli inwestorów, usługodawców czydzierżawców gruntu, dla mieszkańców obszarów wiejskich – uważa Klaudiusz Kaliszz PSES.

 

Według danych Renewables Energy Agency w Niemczech elektrownie słoneczne wprawie 60 proc. są własnością drobnego kapitału i osób indywidualnych, a niewielkich koncernów czy funduszy, a aż 14 proc. wszystkich instalacji należy dorolników. Taka statystyka to bardzo dobry prognostyk na partycypację szerokiejrzeszy polskich inwestorów w rozwoju mocy fotowoltaicznych. Wpisuje się totakże w globalny trend rozwoju energetyki rozproszonej stanowiącej idealneuzupełnienie dla scentralizowanego modelu produkcji energii elektrycznej

Również w naszym kraju fotowoltaika ma coraz większe grono właścicieli – nakoniec roku 2015 było w Polsce ponad 150 naziemnych i blisko 4000 nadachowych elektrownisłonecznych.

 

– To ciągle wartości marginalne dla całego systemu energetycznego, alepokazują stale rosnące zainteresowanie zwykłych obywateli, mimo, iż od wielulat mechanizm wsparcia dla PV nie może powstać – komentuje Kalisz. Przeciętnaelektrownia zajmuje obszar od 1 do 2 ha, na gruntach V- VI klasy lubnieużytkach i gwarantuje dochód z dzierżawy dla rolnika od 15 000 do30 000 zł rocznie.

 

Według PSES blisko tysiąc osób, które podpisały petycje wsparcia dlarozwoju fotowoltaiki, chce by ich głos był słyszalny podczas toczących sięobecnie w Ministerstwie Energii prac nad nowym kształtem ustawy o odnawialnychźródłach energii.

 

REO.pl

źródło: PSES

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here