100 europejskich miast zobowiązuje się do działań na rzecz klimatu

W czwartek, 16 października, w ramach akcji „Mayors Adapt” prowadzonej przez Komisję Europejską. 100 miast europejskich zdecydowało się przystąpić do zwalczania zmian klimatycznych.

– Kiedy w marcu uruchamialiśmy inicjatywę „Mayors Adapt”, naszym celem było stworzenie do końca roku sieci obejmującej 50 miast. Mamy już 100 miast, a jeszcze więcej czeka w kolejce, żeby się przyłączyć. Nasze miasta wzmacniają swoją odporność na zmianę klimatu. To wspaniała wiadomość dla obywateli i dla przedsiębiorstw. O wiele taniej będzie, jeśli się dobrze przygotujemy, niż gdybyśmy mieli później radzić sobie ze skutkami – co więcej, porządne przygotowanie może ocalić wiele istnień ludzkich – mówiła komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard.

Listę miast-sygnatariuszy otwiera Agueda w Portugalii, a zamyka Zwijndrecht w Belgii. Poza tym widnieją na niej takie miasta jak Barcelona, Kopenhaga, Frankfurt, Glasgow, Lizbona, Monachium, Neapol i Rotterdam.

Inicjatywę „Mayors Adapt” uruchomiono w marcu 2014 r. w ramach udanej inicjatywy „Porozumienie Burmistrzów”. „Porozumienie Burmistrzów” koncentruje się na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, natomiast celem „Mayors Adapt” są środki dostosowawcze. Miasta, będąc skupiskami ludności i ośrodkami infrastruktury, są szczególnie narażone na ekstremalne zdarzenia meteorologiczne i niekorzystne skutki zmiany klimatu. Władze lokalne odgrywają zatem kluczową rolę we wdrażaniu środków łagodzenia i dostosowywania się do zmian klimatu.

Udział w inicjatywie „Mayors Adapt” przyniesie władzom lokalnym korzyści w formie wsparcia dla działań lokalnych mających na celu radzenie sobie ze zmianami klimatu. Ponadto władze lokalne uzyskają platformę współpracy, a fakt przyjmowania koniecznych środków będzie bardziej nagłośniony.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here